درباره من

ملیحه پورنامداری هستم، متولد مهرماه ۵۹ و فارغ التحصیل رشته فیزیک.

از سال ۸۹ با ورود به یک مدرسه غیردولتی،کار در حوزه آموزش کودکان رو شروع کردم و روز به روز بیشتر شیفته اون شدم و کسب تجربه و مطالعه در این زمینه به یکی از علاقمندی های شخصیم تبدیل شد.

یکی دوسالی آموزگار بودم و در سالهای بعدی به طراحی محتوای آموزشی مکمل، برای دانش آموزان پیش دبستانی و دبستان پرداختم.

از اونجایی که این مرکز یه مجموعه آموزشی، شامل یه پیش دبستانی مستقل، دو دبستان پسرانه و یک دبستان دخترانه بود و در مجموع، هر سال بیش از ۲۰۰۰ دانش آموز داشت، در طول این سالها با تعداد زیادی از بچه ها، والدین و آموزگاران ارتباط پیدا کردم و موارد ارزشمندی از ویژگی های مختلف کودکان، دیدگاهها و دغدغه های والدین، مسائل رو به روی آموزگاران و روشهای موثر بر یادگیری دانش آموزان، تجربه کردم.

در این مدت در برخورد با دانش آموزان پایه های مختلف دبستان، فهمیدم بچه هایی که قبل از ورود به مدرسه یک سری مهارت ها و توانایی های اصلی رو یاد گرفته باشند، در مدرسه بهتر عمل می کنند و این موضوع علاوه بر موفقیت تحصیلی، سبب افزایش اعتماد به نفس و حفظ شأن و شخصیت کودک هم میشه و از احساس بی کفایتی یا مقایسه کردن خودش با بقیه بچه های کلاس و … جلوگیری می کنه.

یادگیری ها و تجربیات کودکی یکی از اصلی ترین پله ها در فرایند آموزشه که از خونه و قبل از مدرسه شروع میشه و خود والدین می تونند به راحتی این شرایط رو مهیا کنند؛ البته من معتقدم زندگی خودش بهترین آموزگار ما و مخصوصاً بچه هاست؛ به شرطی که از سر راهش کنار بریم و اجازه بدیم کارش رو درست انجام بده. کاری که اکثر ما این روزها نمی کنیم و به دلایل مختلف سد راهش میشیم در حالیکه اگر کودکی در یک محیط طبیعی غنی و پر از تجربه های مختلف محیطی، پرورش پیدا کنه، خود به خود و بدون هیچ آموزش مستقیمی خیلی از مهارت های لازم رو کسب خواهد کرد چون این ساز و کار طبیعت و ذهن و جسم انسانه …

ولی از اونجایی که الان، اکثر کودکان از چنین محیط هایی برخوردار نیستند و یا والدین امروزی با مشغله ها یا روحیات و ترسهای خودشون اجازه کسب چنین تجربه هایی رو به بچه ها نمی دهند ، باید این مهارتها رو به شکل دیگری در بچه ها افزایش داد.

به همین دلیل من تصمیم گرفتم این سایت رو راه اندازی بکنم تا بتونم راههای موثر و ارزشمند و شیوه های صحیح آموزش به کودکان رو در اختیار علاقمندان، به ویژه والدین عزیز قرار بدم تا از سنین کودکی فرزندشون بیشترین استفاده رو برای توانمندسازی او ببرند؛ چون علاوه بر اهمیت این مهارت ها در موفقیت های تحصیلی، این موارد در زندگی روزمره هم به کار افراد میاد و زندگی باکیفیت تری رو برای اونا به وجود میاره.

ما والدین باید سعی کنیم به دیدگاهی برسیم که آموزش رو ابزاری در خدمت زندگی بهتر و با کیفیت تر فرزندمون در همه ابعاد بدونیم نه اینکه بچه ها رو ملزم به آموزش دیدن برای کسب نمرات بهتر و مدارک بالاتر کنیم، فقط به این دلیل که به طور سنتی فکر می کنیم که موفقیت آینده فرزندانمون از این مسیر میگذره، غافل از اینکه بچه های ما در دوران تحول عظیمی زندگی می کنند که مهارت های خاص خودش رو می طلبه و موفقیت بیشتر اونا با توانمند ساختن و مستقل بار آوردن و افزایش توانایی تفکر در اونا دست یافتنی تره، بنابراین آموزش نباید به یه تقلید ساده و بی چون و چرا و یا به پر کردن حافظه با اطلاعات و مرور دانش گذشتگان خلاصه بشه. در این زمانه ما دیگه باید بچه ها رو به سمت خلق دانش سوق بدیم نه کسب دانش.

و این هدفیه که من در این سایت دنبال می کنم و امیدوارم روز به روز به اون نزدیک تر بشم.

عبارت «دوران طلایی» در واقع اعتقادیه که من نسبت به دوره کودکی به دلیل ارزش و اهمیت بسیار زیاد اون دارم، هر چند معمولاً چنین بهایی به اون داده نمیشه.

برای یادآوری همیشگی این موضوع به خودم و همه والدین، همین نام رو برای این سایت انتخاب کردم و امیدوارم بتونم کمک کنم که این زمان واقعاً به یک دوران طلایی و ارزشمند در زندگی کودکانمون تبدیل بشه.