کتاب الکترونیکی املای شیرین (رفع غلط های املایی دانش آموزان دبستانی)

املا دبستان

کتاب الکترونیکی املای شیرین (رفع غلط های املایی دانش آموزان دبستانی)

درس شیرین املا(یادگیری املا در دبستان)

املا یکی از دروس مهم و البته چالش برانگیز برای بسیاری از دانش آموزان دبستانی است. هر چند از گذشته، همواره برای یادگیری املای کلمات و همچنین رفع غلط های املایی دانش آموزان دبستان چاره اندیشی شده است، اما همه روش های پیشنهادی تاثیرات قابل قبولی بر این موضوع نداشته اند.

دیدگاه رایج در گذشته برای یادگیری هر موضوع آموزشی، فارغ از توجه به پیش نیازهای لازم برای کسب آن مهارت، توصیه به تمرین و تکرار زیاد بوده است.

در رابطه با یادگیری خواندن و نوشتن و یا رفع غلط های املایی نیز این دیدگاه بسیار مورد توجه بوده و اغلب راه حل های پیشنهادی با تکیه بر این نگرش ابداع شده اند.

از روی هر غلط بیست بار بنویس

جمله بالا احتمالا برای همه شما آشناست. مهم ترین راه حل توصیه شده در دوران ما برای یادگیری املای کلمه ای که غلط نوشته شده بود.

البته به جز این راهکار، املاگویی مکرر و هر روزه والدین به دانش آموز و رونویسی از متن درس های کتاب فارسی هم، از دیگر پیشنهادهای آموزگاران برای بهبود مهارت املا و درست نویسی در دبستان به حساب می آمد.

میزان اثرگذاری

حتما شما هم اذعان می کنید که هیچ کدام از این راه حل ها در قبال میزان وقت و انرژی ای که از دانش آموز و حتی خانواده او تلف می کردند، تاثیر شگرف یا حتی قابل قبولی بر یادگیری او نداشته و دانش آموزان مشکل دار در این زمینه، همواره مشکلات املایی خود را در طول سالهای تحصیل و شاید حتی تا بزرگسالی با خود یدک می کشیدند.

چنین فعالیت هایی در نهایت، کودکان را از یادگیری و درس و مدرسه دلسرد و بیزار نموده و حتی سبب از دست رفتن اعتماد به نفس این گروه از دانش آموزان و ایجاد تصور «من هرگز نمی توانم یاد بگیرم» و یا «من به درد درس خواندن نمی خورم» و عواقب بعدی ناشی از این خودپنداره ضعیف می شدند.

راهکار جایگزین

امروزه با توجه به عنایت بیشتری که به موضوع آموزش و یادگیری کودکان وجود دارد، این مسئله بر بسیاری از آموزگاران و والدین محرز است که یادگیری همه کودکان به یک شکل اتفاق نمی افتد، همه غلط های املایی از یک نوع و از یک ریشه نیستند و راه حل رفع همه آنها یا اصولاً یادگیری درست نویسی کلمات، از مسیر رونویسی، تکرار و تمرین بی هدف و املاگویی مکرر نمی گذرد.

با کمی دقت در ویژگی های مهارت درست نویسی، می توان به پیش‌زمینه ها و عوامل تاثیرگذار بر یادگیری املای درست کلمات، پی برد و برای ایجاد آن ها در کودکان، برنامه‌ریزی نمود.

همچنین می توان برای رفع غلط های املایی دانش آموزان دبستانی راهکارهایی ساده، موثر و حتی جذاب برای کودکان، تدارک دید.

در  کتاب الکترونیک املای شیرین، سعی شده است که خواننده

  • با یک دسته بندی ساده از عوامل موثر بر درست نویسی و مهارت های پیش نیاز آن آشنا شود،
  • علت بروز انواع اشتباهات املایی را بشناسد،
  • و با راه های عملی و کاربردی رفع آنها در دانش آموزان دبستانی و یا پیشگیری از بروز آن ها در کودکان، آشنا گردد.

امیدوارم مطالعه آن برایتان مفید و لذت بخش باشد.

منتظر خواندن نظرات ارزشمند شما در این زمینه هستم.

برای دانلود کتاب بر روی تصویر زیر کلیک کنید. اگر از موبایل استفاده می کنید تصویر زیر را لمس کنید.

 

 

کتاب الکترونیکی «پرورش مهارت های اساسی در کودکان» را هم مطالعه نمایید.

اشتراک گذاری این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *