چگونه تعطیلات تابستان را برای فرزندانمان پربارتر سازیم؟

تعطیلات تابستان کودکان

چگونه تعطیلات تابستان را برای فرزندانمان پربارتر سازیم؟

اوقات فراغت و تعطیلات تابستان، فرصت بسیار مناسبی است تا به نیازهای کودکان و نوجوانان در جنبه های مختلفی پاسخ گوییم. نیازهایی که در سایر اوقات و در طول سال تحصیلی نمی توان با فراغ بال به آنها پرداخت و یا شاید به دلیل حضور دانش‌آموزان در مدرسه، فرصت کافی برای پرداختن به چنین موضوعاتی در اختیار نباشد.

اهمیت استفاده درست از تعطیلات تابستان برای فرزندانمان از آنجا بیشتر مشخص می‌شود که خیلی وقت‌ها می توانیم بزرگسالانی را بیابیم که به عنوان مثال، مشاغل و کسب و کارهای امروز خود را نه از تحصیلات مدرسه و دانشگاه، بلکه از مهارت‌هایی ایجاد نموده‌اند که در طی تعطیلات تابستانی خود در کودکی و نوجوانی کسب کرده‌اند.

در دوره حاضر، مدت زمان تعطیلات تابستان، برای دانش‌آموزان دبستانی، تقریباً به میزان نصف مدت زمان یک سال تحصیلی به طول می‌انجامد. این دوره ۴ ماهه می‌تواند فرصت‌های ارزشمندی برای رشد کودکان در جنبه‌های مختلف در اختیار خانواده‌ها قرار دهد.

اصطلاحی که در گذشته و دوران خود ما برای استفاده از  این مدت زمان، رایج بود «پر کردن» اوقات فراغت دانش‌آموزان بود، اما امروزه بهتر می‌دانیم که لازم است، دست از «پر کردن» این فرصت ناب و ارزشمند برداشته و به دنبال «پربارتر کردن» آن باشیم.

به عنوان مثال، تعطیلات تابستان زمان بسیار مناسبی برای برطرف نمودن ضعف‌های آموزشی دانش‌آموزان و تقویت جنبه‌هایی است که یک کودک ممکن است در آنها دچار ضعف باشد.

علاوه بر آن، همه کودکان نیازهای مختلفی دارند که در زمان تعطیل بودن مدارس، راحت‌تر می‌توان برای برطرف کردن آنها اقدام نمود.

استفاده از چنین موقعیت‌هایی بسیار بیش از آنچه در نگاه اول به نظر می‌رسد، می‌تواند برای دانش‌آموزان و خانواده‌هایشان اثربخش باشد.

در ویدیوی زیر به موارد و پیشنهادهای بسیار مهمی برای استفاده هر چه بهتر از این فرصت، برای همه دانش‌آموزان، به ویژه دانش‌آموزان دبستانی، پرداخته شده است که شما را به دیدن آن دعوت می‌کنم:

 

مدت زمان: ۲۹ دقیقه

 

اشتراک گذاری این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *