نوشتن خلاقانه و اهمیت آن در دانش آموزان دبستانی

نوشتن خلاقانه و انشا

نوشتن خلاقانه و اهمیت آن در دانش آموزان دبستانی

نوشتن خلاقانه به معنی بسط و گسترش یک موضوع در ذهن، تبدیل آن به واژه ها و جملات و در نهایت ارائه یک متن زیبا، از ارشمندترین بخش های مهارت زبان به شمار می آید.

نوشتن خلاقانه تحت عنوان درس انشا در برنامه درسی مدارس گنجانده می شود، اما متاسفانه در ذهن دانش آموزان، والدین و حتی آموزگاران از اهمیت لازم برخوردار نیست.

معمولاً نگرشی که از گذشته در مورد درس انشا وجود داشته این بوده است که یک دانش آموز یا در نوشتن استعداد دارد و یا ندارد!

در این تفکر، گروهی از دانش آموزان بودند که به قدر کافی از استعداد در نوشتن برخوردار نبودند، بنابراین با وجود اینکه نمرات خوبی در این درس دریافت نمی کردند، هیچ برنامه اصلاحی و یا آموزش خاصی هم در این زمینه دریافت نمی کردند.

هر چند در عمل برای هیچ یک از دانش آموزان، برنامه آموزشی مشخصی در این درس وجود نداشت و معدود دانش آموزانی هم که بهتر از سایرین در این درس ظاهر می شدند، بر توانایی های ذاتی یا همان استعداد یا علاقه شخصی خود متکی بودند و نه آموزش مناسبی که در زمینه انشانویسی یا همان نوشتن خلاقانه دریافت کرده بودند.

دوران کودکی، زمان بسیار مناسبی برای پرورش مهارت های فکری یک انسان به حساب می آید و نوشتن یکی از ارزشمندترین فعالیت هایی است که می تواند جنبه های مختلف مهارت های مربوط به هوش زبانی، مهارت های فکری و خلاقیت فرد را به چالش کشیده و رشد دهد.

در این زمینه می توان تاثیر انشانویسی بر تفکر و خلاقیت را با حل مسئله در ریاضی مقایسه نمود. شاید توجه دادن افراد به این قیاس، بیشتر بتواند گویای اهمیت واقعی این مسئله در ذهن آنها گردد.

بنابراین بایستی با تغییر نگرش در مورد اهمیت موضوعات آموزشی مختلف و از بین بردن کلیشه هایی مانند ارزش قائل شدن برای دروسی خاص و بی ارزش پنداشتن گروه دیگری از دروس مدرسه، تلاش نماییم تا کودکان به مهارت های ارزشمندی در زمینه های مختلف مجهز گردند و به بهانه آموزش چنین مهارتهایی در جهت پرورش انسان هایی متفکرتر و خلاق تر حرکت نماییم. موضوعاتی که مطمئناً در زندگی آینده این کودکان بیش از آنچه امروز تصور می کنیم، ارزش آفرین و با اهمیت خواهند بود.

در ویدیوی زیر به موارد مهمی در رابطه با اهمیت توجه بر نوشتن خلاقانه و درس انشا پرداخته شده است که شما را به دیدن آن دعوت می کنم.

برای دانلود ویدیو روی ویدیو کلیک راست کنید و Save video as را بزنید.

اشتراک گذاری این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *