دلایل بی علاقگی بچه ها به مدرسه چه مواردی هستند؟ (۲)

عدم علاقه بچه ها به مدرسه

دلایل بی علاقگی بچه ها به مدرسه چه مواردی هستند؟ (۲)

همون‌طور که در ویدیوی قبلی توضیح دادم و خود شما هم بهتر از من می‌دونید عدم علاقه بچه‌ ها به مدرسه، مسئله‌ایه که تعداد زیادی از والدین و آموزگاران رو درگیر کرده و همه به دنبال راه‌هایی هستند که بچه‌ها رو به مدرسه و آموزش علاقمندتر کنند.

چیزی که باعث میشه خیلی از تلاش‌های ما برای حل بعضی از مسائل، اثربخش نباشه، اینه که بدون ریشه‌یابی اون مشکل و بدون توجه به دلایل بروز اون مسئله، تلاش می‌کنیم یه سری راه‌حل‌هایی رو امتحان کنیم.

در زمینه مشکلات و مسائل مربوط به بچه‌ها چند راه حل عمومی و رایج وجود داره که اتفاقاً زیاد هم توصیه میشن؛ از جمله نصیحت، تشویق، پاداش و جایزه و شاید بعد از نافرجام موندن این راه‌ها برسیم به مواخذه، تهدید و تنبیه.

شاید فراگیری استفاده از این روش‌ها به دلیل ناآگاهی ما از روش‌های دیگه باشه و شاید هم به دلیل ساده‌تر بودن و دسترسی آسون‌تر به اونا نسبت به روش‌های دیگه.

موضوع، خوب یا بد بودن این راه‌حلها نیست، بلکه موضوع اصلی اینه که این روش‌ها خیلی وقت‌ها اصلاً راه‌حل نیستند.

چون  این شیوه‌ها، بدون در نظر گرفتن عامل به وجود آورنده اون مشکل، یا کاملاً بی‌اثر هستند و یا اثری بسیار کمرنگ و کوتاه‌مدت خواهند داشت.

در مورد عدم علاقه بچه‌ ها به مدرسه هم، باید به دنبال ریشه‌ها بگردیم. پیدا کردن دلایل اصلی در مورد هر دانش‌آموز، می‌تونه ما رو به کشف راه‌حل‌های موثرتری برای حل مشکل او هدایت کنه.

وگرنه بیشتر کودکان رو می‌شه چند ساعتی یا حتی چند روزی با تمجید و تشویق و جایزه و یا از سوی مقابل با تهدید و تنبیه و مواخذه به اطاعت واداشت، اما این اطاعت به معنی تغییر احساس درونی و قلبی او نیست و با کمرنگ‌ شدن اثر اون عامل اولیه با گذشت زمان یا یک پیشامد جدید، به نقطه اول باز‌خواهیم گشت و در این مورد، همون کودک رو خواهیم داشت با همون احساس عدم علاقه به مدرسه…

در ویدوی قبل به یه سری از این عوامل اشاره شد که اگر اون ویدیو رو مشاهده نکردید، دیدنش رو بهتون پیشنهاد می‌کنم:

دلایل بی‌علاقگی بچه‌ها به مدرسه چه مواردی هستند؟(۱)

در این قسمت هم به سه موضوع مهم دیگه در این رابطه پرداخته شده که توجه به اونا هم، مهم و ضروریه.

رعایت این نکات، علاوه بر تاثیر مورد نظر ما بر افزایش علاقه بچه‌ها به مدرسه و یادگیری، آثار مفید آموزشی و تربیتی دیگه‌ای هم دارند.

پس شما رو به دیدن این ویدیو دعوت می‌کنم:

اشتراک گذاری این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *