با بدخطی کودکان چه کنیم؟ (تمرین هایی ساده برای خوش خطی و زیبانویسی کودکان)

بدخطی کودکان

با بدخطی کودکان چه کنیم؟ (تمرین هایی ساده برای خوش خطی و زیبانویسی کودکان)

چرا کودکان بدخط می نویسند؟

آیا شما هم با دانش آموزانی مواجه شده اید که به قول معروف خرچنگ، قورباغه می نویسند!؟ البته بدخطی کودکان یکی از مشکلات رایج در بین دانش آموزان دبستانی است و آموزگاران و والدین زیادی با این مشکل روبرو هستند.

معمولاً برای رفع مشکل بدخطی کودکان، توصیه های زیادی می شود ولی برای حل کامل یک مسئله باید به دنبال شناسایی و سپس برطرف کردن ریشه اصلی آن موضوع بود و راه حل های مقطعی که ریشه آن مشکل را نشانه نمی گیرند، معمولاً به نتیجه مطلوب و پایداری هم منجر نمی شوند.

نصیحت کردن کودکی که بدخط می نویسد، پاک کردن مکرر نوشته های او و مجبور کردن او به دوباره نویسی و نظارت بر نحوه نوشتن او یا نوشتن عبارت های مشهوری مانند «عزیزم، خوش خط تر بنویس» در زیر تکالیف او نمی تواند راه حل مشکل بدخطی کودکان باشد. زیرا بدخطی در اغلب این کودکان، ریشه در یک مشکل واقعی که تا حد زیادی جسمی است، دارد.

بسیاری از کودکان ما، در شرایطی زندگی می کنند که در سنین کودکی و پیش از دبستان خود، به اندازه کافی از دست و انگشتان خود استفاده نمی کنند. به همین دلیل در عضلات این اندام های خود دچار ناتوانی و ضعف هستند. آنها یاد نگرفته اند که چطور به شکل ماهرانه و درستی از انگشتان خود استفاده کنند. یعنی ماهیچه های ظریف انگشتان و دست آن ها قدرت و مهارت لازم را به دست نیاورده اند.

راه حل اصلی برطرف کردن بدخطی کودکان:

ورزیده نمودن این عضلات، راه حل اصلی رفع مشکل بدخطی کودکان است که با تمرین هایی ساده و جذاب، قابل دستیابی است.

وقتی ماهیچه های دست و انگشتانِ درگیر در عمل نوشتن را به وسیله تمرین های مناسب تقویت کنیم و به کودک بیاموزیم که چگونه از این اندام های خود به شکل ماهرانه تری استفاده نماید، در دست گرفتن مداد را نیز با قدرت و مهارت بالاتری انجام داده و تسلط بیشتری بر آن خواهد داشت. در هنگام نوشتن دیرتر خسته می شود، نوشتن خود را زودتر به پایان می برد، زیباتر و تمیزتر می نویسد و در نهایت کاری مطلوب از خود به جا می گذارد.

در فایل صوتی زیر به تمرین های مناسب و مؤثری جهت برطرف کردن مشکل بدخطی کودکان و یا پیشگیری از بروز آن اشاره شده است که شما را به شنیدن آن دعوت می کنم.

مدت زمان فایل صوتی: ۲۰ دقیقه و ۲۳ ثانیه

حجم فایل صوتی: ۳۲.۶MB

 

همچنین شما می توانید مقاله ی کلید اصلی داشتن خط زیبا در کودکان را نیز در رابطه با همین موضوع، با کلیک و یا لمس نام مقاله، مطالعه نمایید.

اشتراک گذاری این نوشته

(5) دیدگاه

 • Mehrnaz پاسخ

  سلام ، مطالب خیلی خوبی رو مطرح کردید،جالب و کاربردی و البته سرگرم کننده برای بچه ها
  سپاسگزارم

  ۱۳۹۹-۰۸-۰۵ در ۳:۰۵ ب٫ظ
  • ملیحه پورنامداری پاسخ

   سلام دوست عزیز، خوشحالم که مورد توجه شما قرار گرفته، امیدوارم استفاده کنید و ازش نتیجه بگیرید. موفق باشید.

   ۱۳۹۹-۰۸-۰۶ در ۱۲:۲۹ ب٫ظ
  • Zahra پاسخ

   سلام. واقعا مطالب عالی و کاربردی بود. ممنون.

   ۱۴۰۰-۰۸-۱۲ در ۱۰:۰۹ ب٫ظ
 • Fatemeh پاسخ

  سلام سپاس ازمطالب خوب شما.
  فقط من یک سوالی دارم .بنده دانشجومعلم هستم وبرای درس کارورزی قرارهست باتعدادی دانش اموز برای خوش خط ترشدن انهاکارکنم وبرای انها کتاب خط تحریری هم تهیه کردم امکانش هست لطف کنید من روراهنمایی کنیدکه به چه شکل های دیگری میشه بااین دانش اموزان کارکردویاچطورکارکنم؟
  من باتوجه به مطالب شما تصمیم گرفتم درکناراینکه بچه هاکتاب خط تحریری رومینویسن گاهی مهارتهای دست ورزی هم مثل رنگ کردن نقاشی وبعدبریدن اون باقیچی روانجام بدن

  ۱۴۰۰-۰۱-۰۷ در ۱۲:۳۹ ب٫ظ
  • ملیحه پورنامداری پاسخ

   سلام، بله برای دانش آموزان دبستانی بهتره در کنار تمرین هایی برای زیباتر نوشتن و آموزش خط تحریری تمرین های دست ورزی هم انجام بشه.
   برای بچه هایی که خودشون در دست ورزی توانا هستند تمرین های خط تحریری بهتر نتیجه میده تا بچه هایی که دست ضعیفی دارند، برای این گروه تمرین های دست ورزی حتما الزامیه چون دانش آموز باید دست قوی ای داشته باشه تا تمرین های خط تحریری براش نتیجه بخش تر باشه.
   موفق باشید.

   ۱۴۰۰-۰۱-۰۸ در ۱:۰۱ ب٫ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *