مهارت حل مسئله در کودکان(مقاله صوتی)

مهارت حل مسئله در کودکان

مهارت حل مسئله در کودکان(مقاله صوتی)

ارزش مهارت حل مسئله در کودکان:

مهارت حل مسئله در کودکان اهمیت بسیار زیادی داره. چون حل مسئله یکی از مهم ترین مهارت هاییه که تا پایان عمر به کارمون میاد و تسلط بیشتر بر اون باعث گرفتن تصمیمات درست،پیدا کردن راه حل های عالی و بهبود شرایط در جنبه های مختلف زندگیمون میشه.

مهارت حل مسئله در کودکان، از اون جهت اهمیت داره که این مهارت هم مثل همه مهارت های دیگه با تمرین و تکامل تقویت میشه و فردی که بیشتر تمرین کرده باشه در اون تواناتره و بهتر عمل می کنه. چون می تونه از تجارب قبیلیش در حل مسائل استفاده کنه و ذهنش برای پیدا کردن راه حل های بهتر و سریع تر آمادگی بیشتری داره به نسبت کسی که همیشه از مسائلش فرار کرده و یا دیگران(معمولاً پدر یا مادر) مسئلش رو حل کرده اند؛ که متأسفانه امروزه بسیار هم به چشم می خوره.

مهارت حل مسئله برای برطرف کردن چه مسائلی به فرد کمک می کند؟

شاید در حالت کلی عبارت حل مسئله خیلی ها رو به یاد حل مسائل ریاضی و یا سایر مسائل درسی بندازه؛ اما این مهارت، دایره بسیار وسیعی از چالش های پیش روی هر فرد رو دربر می گیره که حل مسائل درسی فقط بخش بسیار کوچکی از اونه.

در واقع تمام زندگی انسان پر شده از مسائلی که باید براشون راه حل پیدا کنه و اصولاً جذابیت زندگی و رشد شخصیت و سایر توانایی ها و قابلیت ها و جنبه های مختلف وجود یک انسان از همین مسیر می گذره.

برداشتن جغجغه برای یک کودک چندماهه و بستن دکمه برای یک کودک سه چهار ساله به همون اندازه چالش و مسئله به حساب میان که حل یک مسئله دشوار برای یک دانش آموز در مدرسه یا رفع مشکلاتش در ارتباط با همکلاسی هاش، یا یادگرفتن یک مهارت جدید برای یک نوجوان و یا بهبود راه های کسب درآمد و یا برطرف کردن مشکلات ارتباطی با همسایه، همکار و یا همسر برای یک فرد بزرگسال.

چگونه مهارت حل مسئله را به کودکان آموزش دهیم؟

ما باید از کودکی این مهارت رو به بچه ها بیاموزیم و اتفاقاً برای آموزشش هم لازم نیست کار سخت و پیچیده ای انجام بدیم. خیلی وقت ها فقط لازمه کمی صبور تر باشیم و حوصله بیشتری به خرج دهیم و به بچه ها اجازه بدیم از پیدا کردن راه حل برای مسائل پیش پا افتاده آغاز کنند و کم کم این مهارت رو در وجود خودشون تقویت کنند.

در واقع اگر ما بخواهیم مهارت حل مسئله در کودکان رو به بچه هامون آموزش بدیم کار اصلی ای که باید بکنیم اینه که مسائل اونا رو براشون حل نکنیم و یا به قول نیل دگراس تایسون، اخترشناس معاصر، از سر رهشون بریم کنار!

برای شنیدن مطلب (مهارت حل مسئله در کودکان) فایل صوتی زیر را بشنوید و اگر مایلید این مطلب را مطالعه کنید اینجا کلیک کنید.

مدت زمان فایل صوتی:۷ دقیقه و ۵۴ ثانیه

حجم فایل صوتی:۱۲.۶MB

اشتراک گذاری این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *