اثر پیگمالیون چیست؟ تأثیر انتظار معلم بر عملکرد دانش آموزان

پیگمالیون و عملکرد دانش آموزان

اثر پیگمالیون چیست؟ تأثیر انتظار معلم بر عملکرد دانش آموزان

اثر پیگمالیون چیست و چه تاثیری بر عملکرد دانش آموزان دارد؟

اثر پیگمالیون یک پدیده روانشناسی جالب است که تأثیر انتظار و توقع، بر عملکرد افراد را توضیح می دهد. این اثر توسط استاد برجسته روانشناسی «رابرت روزنتال» مطرح شده است.  به زبان ساده این اثر می خواهد بگوید که هر چه انتظار ما از افراد، مثلاً دانش آموزان، بالاتر باشد، آن افراد یا دانش آموزان بهتر و موفق تر عمل می کنند.

همه ما شنیده ایم که اگر به دیگران، به ویژه کودکان، احساس ارزشمندی داده شود و به شیوه های مختلف به آنها گفته شود که آنها بااستعداد و یا دارای هر ویژگی مثبت دیگری هستند، احتمال موفقیت آن ها بیشتر شده و عملکرد آنها به چیزی که به آن ها القا کرده ایم، نزدیک تر می شود.

عکس این مسئله نیز صادق است. به عنوان مثال اگر کودک یا هر فرد دیگری همواره مورد سرزنش یا تحقیر قرار گیرد و یا دائماً به او گفته شود که برای انجام کاری استعداد یا توانایی لازم را ندارد، آن فرد یا کودک، نه به دلیل آنکه واقعاً بی استعداد یا ناتوان است، بلکه به دلیل نگرش منفی ای که نسبت به خود پیدا می کند، واقعاً عملکرد ضعیفی از خود نشان می دهد.

اما اثر پیگمالیون چیز دیگری می گوید. اثر پیگمالیون می گوید: اگر شما انتظاری نسبت به فردی داشته باشید، حتی بدون آن که به خود آن فرد بگویید، این توقع شما بر عملکرد آن فرد تأثیر می گذارد و آن فرد مطابق انتظار شما ظاهر می شود.

احتمالاً دلیل این مسئله به رفتار ناخودآگاه شما با آن فرد بر می گردد. وقتی شما در باور خود، فردی را باهوش یا توانمند بدانید، به احتمال زیاد رفتارتان با او  به نسبت رفتارتان با فردی که او را ناتوان یا بی استعداد می دانید، در همه جنبه ها تفاوت خواهد داشت.  این تفاوت در رفتار، که افراد از دیگران دریافت می کنند، به مرور به شکل تفاوت عملکردهای شخصیشان بروز خواهد کرد.

این پدیده به شکل های مختلفی مورد بررسی قرار گرفته و در پژوهش های زیادی به ویژه بر روی دانش آموزان تأیید شده است. اثر پیگمالیون و تاثیر انتظار معلم بر عملکرد دانش آموزان از اولین پژوهش هایی بود که توسط روزنتال با همکاری مدیر یک مدرسه، انجام شد و نتایج حاصل، پیشرفت ۲۷ درصدی عملکرد دانش آموزانی که معلمین اعتقاد بیشتری به استعداد و توانایی آنان داشتند را نشان داد.

توضیحات بیشتر درباره این موضوع و دلیل نامگذاری این پدیده به این اسم را در ویدیوی زیر ببیند:

مدت زمان این ویدیو: ۴ دقیقه

 

 

شاید به این مطلب نیز علاقه داشته باشید:

پرسیدن سؤالات مناسب چه تأثیری بر پرورش تفکر در کودکان دارد؟

پرورش تفکر کودک با سوال

اشتراک گذاری این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *