سوءتفاهمی به نام آموزش با بازی در کلاس‌های درس

آموزش با بازی در کلاس درس

سوءتفاهمی به نام آموزش با بازی در کلاس‌های درس

یکی از بهترین روش‌های آموزش به کودکان آموزش با بازی است. این موضوعی است که در سال‌های اخیر، توجه ویژه‌ای به آن شده و همه کارشناسان آموزش کودک بر آن تاکید داشته‌اند. 

اما به نظر می‌رسد یک نگرش اشتباه در هنگام تفسیر این توصیه کارشناسان، در ذهن بسیاری از آموزگاران به وجود آمده است. شاید دلیل این تفسیر اشتباه، عدم توجیه مناسب آموزگاران باشد و شاید هم دیدن نمونه‌ها و الگوهایی از انجام فعالیت‌هایی با این نام در فضای مجازی تحت عنوان آموزش های به روز و مبتنی بر بازی…

دلیل آن هر چه که باشد فعلاً بیایید به این بپردازیم که سوء تفاهمی که از آن یاد می کنم چیست؟

مسئله‌ این است که گروهی از آموزگارانی که دلسوزانه مایل بوده‌اند از شیوه‌های سنتی تدریس دور شده و کلاس خود را به محیط آموزشی جذاب تری تبدیل نمایند، یادگیری کودکان را بهبود بخشند و آموزش مبتنی بر بازی را در کلاس‌ خود عملی کنند، وارد مسیری شده‌اند که هر چند در ظاهر به نظر می‌رسد که آموزش با بازی را پیاده کرده‌اند، اما در عمل، کاری که انجام شده است یا همان تدریس به شیوه انتقال (شیوه سنتی) بوده است اما با ظاهری آراسته‌تر و با رنگ و لعابی بیشتر و یا صرفاً تنوع و تفریحی ظاهری ایجاد شده است بدون دارا بودن هیچ لایه‌ای با بار آموزشی ارزشمند در زیر این پوسته بازی گونه ی ظاهری …

در حالیکه یک بازی آموزشی مناسب، فعالیتی است که به فراخور موضوع آموزشی مورد نظر، دانش‌آموز را به طور فعال درگیر خود نماید و خود کودک یکی از نقش‌آفرینان اصلی آن باشد، نه صرفاً تماشاچی منفعلی که شاید در ظاهر لبخندی هم به لب دارد.

آن نوع از بااصطلاح بازی‌ها در کلاس‌های درس، نه تنها کمکی به یادگیری سریع‌تر و عمیق‌تر کودک نمی‌کنند، بلکه با اتلاف وقت فراوان از ساعت آموزش، موجب دور ماندن دانش‌آموزان از اهداف اصلی آموزشی و کاهش بازدهی چنین کلاس‌هایی می‌گردند.

این درست نقطه مقابل بازی‌های آموزشی ارزشمندی است که یادگیری لذت‌بخش و موثر همراه با سرعت بیشتر و عمق و ماندگاری بالاتر را به ساده‌ترین شکل ممکن برای دانش‌آموزان به ارمغان می‌‌آورند.

برای دریافت توضیحات کامل‌تر همراه با مثال‌های واقعی که در سال‌های اخیر در بعضی از کلاس‌های درس مشاهده کرده ام، شما را به دیدن ویدیوی زیر دعوت می‌کنم.

برای دانلود ویدیو روی ویدیو کلیک راست کنید و Save video as را بزنید.

برای مشاهده ویدیوی قبلی که در این مطلب به آن اشاره شد، اینجا کلیک کنید.

اشتراک گذاری این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *