چگونه فرزندانی خلاق پرورش دهیم؟

فرزندانی خلاق

چگونه فرزندانی خلاق پرورش دهیم؟

شیوه‌های عملی در پرورش فرزندانی خلاق و سازنده

در سال­‌های اخیر واژه خلاقیت راه خود را به مباحث مختلفی از جمله شیوه‌های آموزشی و تربیتی کودکان باز نموده است. افراد زیادی تلاش کرده‌اند تا والدین و آموزگاران را با اهمیت پرورش خلاقیت در کودکان آشنا نمایند. در نتیجه آن تلاش‌ها، امروزه عده زیادی از والدین مایلند فرزندانی خلاق و سازنده پرورش دهند.

هرچند بسیاری از والدین دوست دارند، خلاقیت را نیز به شکل بسته‌بندی‌شده مثل یک اسباب بازی جدید از بازار بخرند، اما خلاقیت به این طریق شکوفا نمی‌­­شود و برای پرورش آن لازم است بایدها و نبایدهایی را دانست و رعایت کرد.

پیش از این نیز، در مقاله چهل مورد از کشنده ­های خلاقیت، به مهم­ترین موانع و بازدارنده­‌های خلاقیت اشاره شده بود. در این مطلب به توضیح شیوه‌هایی خواهم پرداخت که عمل به آنها منجر به پرورش فرزندانی خلاق می‌گردد.

 

برای کودکان الگویی خلاق باشید

والدینی که در برخورد با مسائل زندگی و حل آنها از روش‌های ابتکاری و خلاق استفاده می‌کنند، طبیعتاً فرزندان خود را نیز به این جهت سوق می‌دهند؛ در حالیکه اگر والدین دائماً دربند اصول و قوانین خشک و انعطاف‌ناپذیر و یا در کارها مقلد و پیرو دیگران باشند، نمونه‌ای نامناسب و بازدارنده در پرورش خلاقیت فرزندانشان خواهند بود.

تحقیقات نشان می‌دهند که افراد خلاق خیلی بیشتر از افراد غیرخلاق می‌توانند سبب پرورش خلاقیت در دیگران شوند. بنابراین اگر کودکی در خانواده‌ای رشد کند که بزرگسالان آن، از تصلب روانی (بسته شده ذهن) رنج می‌­برند، احتمالاً او نیز دچار این مشکل خواهد شد.

بنابراین اگر می­‌خواهید فرزندانی خلاق و مبتکر پرورش دهید، ابتکارهای دوران کودکی خود مانند شعر، نقاشی و داستان  را به یاد آورده و با فرزندان خود در میان بگذارید.

برای حل مسائل زندگی خود، به دنبال یافتن شیوه‌­های نو و ابتکاری باشید. کارهایی را خارج از عادات معمول و عرف زندگی خود انجام دهید، به عنوان مثال شعرهای فی البداهه بسازید، با کلمات بازی کنید و سعی کنید جملات هم‌­قافیه جور کنید، صداهای مضحک دربیاورید یا حتی یک نوع رقص احمقانه ابداع و اجرا نمایید.

به چیزهایی در اطراف یا همسایگی خود توجه کنید که تا کنون به آنها توجهی نکرده بودید.

با نگرشی نو به اطراف خود نگاه کنید و سعی کنید کارهای متداول و روزمره خود را از راه‌­هایی متفاوت و جدید انجام دهید، حتی اگر در حد پختن یک غذای ابتکاری، درست کردن یک سالاد جدید، انجام بعضی کارهای ساده مانند مسواک زدن با دست غیرمسلط یا انتخاب یک مسیر متفاوت برای رفتن به سمت خانه باشد.

انجام همین فعالیت‌­های به ظاهر ساده و تشویق کودکان به انجام آن‌ها می­‌تواند سبب پرورش خلاقیت در شما و به تبع آن در فرزندتان گردد.

 

استقلال فکری و عملی کودک را تقویت کنید

اگر والدین به فرزندان خود فرصت دهند تا خود بیندیشند، تصمیم بگیرند و عمل کنند، زمینه‌­های رشد خلاقیت را در آن­ها فراهم نموده‌­اند. برای موفقیت در این زمینه، والدین باید به فرزندان خود کمک کنند تا به تدریج از میزان وابستگی خود به آن­ها کاسته شود. بنابراین از همان خردسالی به فرزندانتان اجازه دهید تا مستقل فکر کنند و تصمیم بگیرند.

ساده‌­ترین زمینه برای شروع، این است که هرگز فرزندتان را به زور و اجبار به انجام کارهایی که نمی‌خواهد انجام دهد وادار نکنید، به خصوص اگر آن موضوع از اهمیت حیاتی برخوردار نیست. مثلاً از همان سنین کم به او اجازه دهید تا در هنگام خرید کفش، لباس یا سایر وسایل شخصیش، نظر بدهد و حداقل رنگ موردعلاقه خود را انتخاب نماید.

متأسفانه در فرهنگ رایج ما، بسیاری از والدین به دلیل نگرانی از نظر و قضاوت سایرین، اجازه نمی‌­دهند تا کودک یا نوجوانشان در مسائلی بسیار ساده و پیش پا افتاده، از نظر یا تصمیم خود تبعیت نماید. اِعمال چنین رفتارهای کنترل‌گرایانه‌­ای می‌­تواند به شدت بر بسته شدن درهای خلاقیت به روی فرزندان ما تاثیرگذار باشد.

 

فرزند خلاق

 

اعتماد به نفس فرزندانتان را تقویت کنید

افراد خلاق معمولاً اعتماد به نفس بالایی دارند و این ویژگی می‌­تواند موفقیت آن‌ها را در کار و زندگی تضمین نماید. بنابراین والدین برای پرورش فرزندانی خلاق و موفق باید از هر گونه رفتاری که باعث تضعیف اعتماد به نفس می­‌شود، مانند افراط و تفریط در مهرورزی، انتقاد، تشویق بیش از حد و یا بی مورد، تنبیه، تبعیض بین فرزندان و … اجتناب کنند.

والدین باید احساس ارزشمندی و خودباوری را در فرزندانشان تقویت سازند تا آن­ها بتوانند  بدون نگرانی با تکیه بر توانمندی‌­های خود، به فعالیت‌­های ابتکاری و سازنده بپردازند.

باید کودکان را همان‌­گونه که هستند بپذیریم و بر حسب تواناییشان مسئولیت­‌هایی به آنها واگذار و فرصت‌­هایی برایشان فراهم کنیم تا در انجام آن وظایف موفق شوند. این روند سبب افزایش احساس ارزشمندی و بالا رفتن اعتماد به نفس درآنان می­‌گردد.

والدین باید بیاموزند که به شخصیت کودکان و نوجوانان احترام بگذارند و ابتکارات و اظهارنظرهای آنان را حتی اگر نقصی دارند، با فراخ‌­اندیشی تصدیق نمایند. زیرا روند خلاقیت در بسیاری مواقع از بن‌بست­ها، تصورات غلط و خطاها می‌­گذرد و فرد باید در مسیر ارائه یا اجرای یک ایده خلاقانه، اعتماد به نفس لازم را در پذیرش عدم موفقیت­‌ها یا شکست­‌های احتمالی داشته باشد. بنابراین حمایت شما از کودکان و ایده‌­های آن­ها سبب افزایش خودباوری در آنان برای ابراز عقاید و ایده‌­های بعدیشان می‌­گردد.

 

برای آزمودن و تجربه نمودن مسائل، فرصت‌­های مناسب ایجاد کنید

کودکانی که به مشاهده و بررسی مسائل طبیعی، اجتماعی و … می‌­پردازند از خلاقیت بالاتری نسبت به همسالان خود برخوردار خواهند بود. آگاهی بر چگونگی رشد یک گیاه یا حیوان و یا شکل­‌گیری یک مسئله اجتماعی برای کودکان و نوجوانان بسیار جذاب، مفید و سازنده است.

دست­کاری و بررسی اشیاء، داشتن حساسیت و دقت نسبت به محرک‌­های محیطی و امکان آزمایش و تجربه مستقیم، همگی در افزایش قدرت خلاقیت نقش مستقیم دارند.

از بدو تولد یک کودک می توان برنامه‌­های مناسبی در این راستا برای او تدارک دید و با پرورش حواس

 چندگانه کودک، قدم مؤثری در این راه برداشت. ایجاد فرصت‌های مناسبی برای لمس اشیاء گوناگون یا دیدن اشکال و تصاویر رنگی یا شنیدن اصوات جدید و متفاوت، از جمله این اقدامات می‌تواند باشد.

ادامه دادن این روند با افزایش سن کودک و اجازه دادن به او برای دستکاری محیط پیرامون خود، بازی‌­های متنوعی با اشیاء گوناگون، دیدن طرز کار وسایل و امکان استفاده از آن‌­ها، بازی با آب، خاک، سنگ، چوب و … دخالت دادن او در بعضی از کارهای روزمره مانند تهیه یک غذا یا شیرینی، تعمیر یک وسیله، جادادن وسایل، مرتب کردن وسایل یک کمد، نگهداری از یک حیوان یا گیاه و یا حتی راه رفتن با پای برهنه بر روی شن، چمن و… همگی فرصت‌­‌هایی برای آزمودن و کسب تجارب مفید برای کودکان به شمار می­‌روند.

 

انگیزه­‌های درونی را جایگزین انگیزه‌­های بیرونی کنید

در تحقیقاتی که پیرامون زندگی دانشمندان، هنرمندان و افراد خلاق به عمل آمده است، تأثیر انگیزه‌­های درونی در موفقیت آن­ها به وضوح بیش از انگیزه­‌های بیرونی مشاهده شده است.

از طرفی همه ما به طور ذاتی و طبیعی از یادگیری، حل مسائل و پیدا کردن راه‌­حل­‌ها و انجام کارهای درست یا سازنده لذت می‌­بریم. اما دریافت تشویق، جایزه و پاداش­ بیش از حد، برای تک­‌تک اعمال و رفتارهای درست، باج­‌گیری برای شروع و انجام یک کار و یا تنبیه و مواخذه، سبب از دست رفتن این انگیزه‌­های درونی و وابسته شدن به پاداش‌­ها یا سایر محرک­‌های بیرونی می‌­گردد.

والدین باید به گونه­‌ای با فرزندانشان رفتار نمایند که اعمال و رفتارهای آن‌ها وابسته به پیامدهای بیرونی­‌ای مانند تشویق یا جایزه نباشد و موتور محرک اصلی آنان برای انجام کارهای مختلف، همان انگیزه‌­های درونی­شان باشد.

متوسل شدن بیش از حد بزرگسالان به انگیزه‌­های بیرونی برای واداشتن کودکان به اعمال مختلف، به مرور نقش و تأثیر انگیزه‌­های درونیِ ذاتی آنان را کمرنگ و به تدریج بی‌­اثر می­‌نماید، تا جایی که چنین کودکانی دیگر حاضر نیستند، کوچکترین کار و یا حتی مسئولیت یا وظیفه‌­ای شخصی را بدون دریافت یک بهای بیرونی انجام دهند. حتی در چنین وضعیتی، همان انگیزه‌­های بیرونی نیز کم‌کم بی‌اثر شده و کودک به فردی کاملاً بی­‌انگیزه تبدیل می­‌شود.

البته واضح است که در زمینه خلاقیت نیز نمی­‌توان فرد خلاق و پیشرویی را تصور نمود که برای مطرح ساختن یا عملی نمودن ایده‌های خلاقانه خود، منتظر پاداش، تشویق یا هر محرک بیرونی دیگری نشسته باشد، بلکه خود آن ایده نوآورانه و خلاقانه است که باید او را به شوق آورده و وادار به حرکت نماید.

 

کنجکاوی کودکان را تقویت کنید

کودکان ذاتاً کنجکاو آفریده شده­‌اند و چراها و چگونه­‌های بی­‌شماری در ذهنشان نهفته است.

والدینی که با حوصله و هوشمندی با سوالات کودکان برخورد می‌­کنند، در تربیت فرزندانی خلاق و مبتکر، موفق‌­تر عمل می‌­کنند.

یکی از بهترین شیوه­‌های برخورد با سؤالات کودکان این است که به جای دادن جواب نهایی، به گونه‌­ای آن­‌ها را هدایت نماییم تا خود، به پاسخ پرسششان دست پیدا کنند.

در راستای پرورش خلاقیت، یکی دیگر از وظایف والدین اهمیت دادن به سؤالات عجیب و غریب کودکان است؛ در حالی‌که بسیاری از بزرگسالان حوصله شنیدن و یا پاسخ دادن به چنین پرسش‌­هایی را ندارند و به مرور روحیه پرسشگری و کنجکاوی کودکان را، که از ملزومات خلاقیت است، در آنان سرکوب می‌­کنند.

 

 

کودک خلاق

 

از قضاوت، انتقاد و مقایسه دوری کنید

ارزیابی، خلاقیت را از بین می­برد. اگر کودک احساس کند که ابتکارش به طوراجتناب­‌ناپذیری مورد قضاوت قرار می­‌گیرد و یا مقایسه می­‌شود، مانند (از رنگ بیشتری در نقاشیت استفاده کن، نقاشی برادرت را ببین.) او یا به طورکلی دست از کار می‌­کشد و یا دقیقاً کاری را انجام می‌­دهد که دیگران از او می‌­خواهند و این دقیقاً نقطه مقابل خلاقیت است؛ زیرا هدف از خلاقیت این است که نوآوری جایگزین کلیشه شود.

 

کودکتان را به اجبار به کاری وادار نکنید

لازمه خلاقیت، خروج از کلیشه­‌های رایج و داشتن شهامت کافی برای انجام کارهای جدید و ابتکاری است، درحالی­‌که اِعمال زور و اجبار، کودکان را به افرادی تبدیل می‌­کند که قدرت تصمیم­‌گیری خود را از دست داده و همواره به دیگران متکی هستند.

حتی والدین نباید کودکان را به زور و اجبار وادار به انجام فعالیت­‌هایی نمایند که گفته می­‌شود می­‌توانند منجر به پرورش فرزندانی خلاق شوند، زیرا خلاقیت به زور شکوفا نمی‌­شود. در حقیقت چنین فشاری نهایتاً می­‌تواند سبب خلاقیتی ­شود که به طور دائم رو به کاهش می‌­رود.

در حالیکه اگر بازدارنده‌ها و تقویت‌کننده‌های خلاقیت را بدانید و  بکوشید با رعایت آنها، فضایی مناسب برای فرزندتان فراهم نمایید، بالاخره خلاقیت در او شکوفا می‌شود. کودکان ممکن است یک دوره طولانی رکود ظاهری داشته باشند، اما بذری که کاشته‌اید، بالأخره جوانه خواهد زد. صبور باشید!

 

وسایل مورد نیاز آن‌­ها را تهیه کنید

شما نمی‌­توانید در خلأ خلاق شوید. کودکان باید در معرض ابزار و وسایل مختلف برای کسب تجربه­‌هایی قرار بگیرند که عقاید و احساساتشان تحریک شود. اما به خاطر داشته باشید، اغلب، وسایل و اسباب­‌بازی­‌های ساده‌ای مانند آجرهای خانه‌سازی، جعبه­‌های مقوایی، عروسک خیمه شب‌بازی، کاغذ و ابزارآلات رنگ‌­میزی متنوع مانند گواش، پاستل و … در مقایسه با عروسک­‌های کوکی یا مجسمه ابرقهرمانان، بیشتر سبب تحریک خلاقیت می­‌شود.

 

 

سعی کنید تا کارهای ساده زیر را در منزل انجام دهید:

 

محل وقت­‌تلف‌­کنی:

مکان مشخصی از خانه را (گوشه ای از اتاق کودک مناسب است) به فعالیت‌­های سازمان‌­نیافته، اختصاص دهید. محل مشخص‌­شده را از لوازم هنری، سفالی، علمی، خانه­‌سازی، آلات موسیقی ضربی، عروسک‌­های خیمه­‌شب­بازی و لباس‌­های مناسب برای اجرای نمایش و نقش‌­آفرینی پر کنید.

 

مکان آهنگسازی:

اگر کودک شما به موسیقی علاقه نشان داد، می‌­توانید یک ساز ارزان­‌قیمت یا یک کیبورد الکترونیکی برایش تهیه کنید. مکانی برای او در نظر بگیرید تا بتواند آهنگ‌هایش را بسازد. می توانید آهنگ­‌هایش را ضبط کنید و یا یک کنسرت موسیقی برای اعضای خانواده ترتیب دهید.

 

ارتباط نامرتبط:

تعدادی عکس نامرتبط از بریده­‌های مجلات یا … در اختیار فرزندتان قرار دهید و از او بخواهید آن‌­ها را با داستانی پیوسته و دنباله‌دار به هم ارتباط دهد. شاید لازم باشد در ابتدا خودتان شروع کننده باشید.

 

 جعبه هیجان انگیز :

یک جعبه مقوایی بزرگ تهیه کنید و اجازه دهید فرزندتان تصمیم بگیرد که این جعبه چه باشد. شاید او بخواهد یک سفینه فضایی، یک کشتی یا یک خانه داشته باشد. از او بخواهید طرح مورد نظر خود را روی جعبه نقاشی کند.

 

فرزندان خلاق

ثبت ایده‌­ها:

اجازه دهید فرزندتان از ضبط صدا یا تصویر استفاده کند و برای خود داستان‌­ها، نمایش­‌ها یا مستندهایی خلق کند. در صورت تمایل به او کمک کنید که آن­ها را برای اعضای خانواده نمایش دهد.

 

دنیاسازی:

به کودک کمک کنید تا با استفاده از مجسمه­‌های کوچک، ماکت ساختمان­‌ها، گیاهان و … یک شهر یا دنیای خیالی کوچک خلق کند. او می­‌تواند ماکت خود را روی یک تخته یا در جعبه­‌ای از شن ایجاد نماید و سپس گوشه‌­ای از اتاق را به آن اختصاص دهد.

 

سوال‌های غیرعادی:

با پرسیدن سؤالات عجیب و غریب از کودک خود، پاسخ دادن خلاقانه را در او تقویت کنید. مثلاً بپرسید: چه می­شود اگر هرکس یک چشم اضافه پشت سرش داشته باشد؟ چه می شود اگر سگ­‌ها صحبت کنند؟ اگر آن­ها حرف می­‌زدند، چه چیزهایی می‌­گفتند؟

از فرزندتان نیز بخواهید که او هم چنین سوال­‌هایی را مطرح کند.

 

پایان‌بندی داستان­:

وقتی داستانی برای فرزندتان تعریف می‌­کنید یا کتابی می­‌خوانید یا فیلمی داستانی را از تلویزیون مشاهده می‌­کنید، قبل از رسیدن به پایان داستان، توقف کنید و از فرزندتان بپرسید به نظر او، آن قصه یا فیلم چگونه تمام خواهد شد؟ سپس پایان واقعی آن را برایش بخوانید یا برایش نمایش دهید.

 

لکه­‌ها:

در میان ابرها، لکه­‌های رنگ یا مواد مختلف روی کاغذ یا پارچه، طرح روی پوست درختان، خط خطی­‌های روی کاغذ و … اشکال و تصاویری را جستجو کنید و سعی کنید آن­‌ها را به اشکال مختلفی تشبیه کنید. کودک را نیز به این جستجو و تشبیه تشویق کنید.

 

کاربرد دیگر وسایل:

یکی از وسایل اطرافتان را انتخاب کنید و از کودک بخواهید کاربردهای دیگری به جز کاربرد اصلی آن وسیله برایش نام ببرد. مهم نیست که پیشنهادات کودک، غیرعملی و یا حتی مضحک باشند. فکر کردن به چنین موضوعی می­‌تواند سبب شکوفا شدن خلاقیت در او گردد.

 

سخن نهایی:

پرورش دادن فرزندانی خلاق و سازنده باید به یکی از دغدغه‌­های اصلی والدین تبدیل شود، زیرا این مسئله در دنیای امروز می­‌تواند متضمن موفقیت­‌های تحصیلی، شغلی، اجتماعی و … در افراد باشد.

دنیای جدید، طالب و جویای ابتکار و نوآوری است و والدین وظیفه دارند کودکان را برای ورود به چنین دنیایی آماده نمایند. توجه به نکات مطرح شده در این نوشته و تلاش در رعایت و انجام آن­ها در پرورش فرزندانی خلاق و نوآور به والدین کمک خواهد نمود.

این نوشته برگرفته از کتاب یادگیری خلاق، کلاس خلاق نوشته دکتر افضل ­السادات حسینی است.

مطالب مرتبط با این نوشته:

با چهل مورد از کُشنده های خلاقیت آشنا شوید

آیا درست کردن کاردستی با وسایل دورریختنی واقعاً یک فعالیت خلاقانه است؟

نه تشویق نه تنبیه (آثار مخرب تشویق و پاداش در کودکان)

 

اشتراک گذاری این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *