ارتباط رشد مغز و آموزش در کودکان پیش از دبستان(مقاله صوتی)

رشد مغز در کودکی

ارتباط رشد مغز و آموزش در کودکان پیش از دبستان(مقاله صوتی)

ارتباط رشد مغز و آموزش در کودکان

رشد مغز و آموزش در کودکان، ارتباط تنگاتنگی با هم دارند.

بیشترین رشد مغز انسان در دوره کوتاه کودکی رخ می ده. مغز کودک در ۶ سالگی به ۹۰ درصد اندازه مغز یک انسان بالغ میرسه. این در حالیه که مغز همین کودک در هنگام تولد تقریباً ۲۵ درصد اندازه مغز یک انسان بزرگساله.

این مسئله بیان گر سرعت بالای رشد مغز در این دوره از زندگیست و البته دلیل سرعت بالای یادگیری کودکان هم همین موضوعه. چون میشه گفت سرعت رشد مغز در این دوره از زندگی بسیار بیشتر از میزان استفاده و نیاز در اون دورانه.

اهمیت آموزش در دوران پیش از دبستان:

بنابراین برخلاف تصور اکثر ما که دوره کودکی، مخصوصاً دوره قبل از ورود به مدرسه رو زیاد جدی نمی گیریم، میشه گفت اتفاقاً  یکی از جدی ترین دوره های یادگیری و زمان ساخت پیش زمینه های اصلی برای سال های بعدی و آموزش های آتی هم همین دورانه.

اگر کودکی این دوره ارزشمند رو از دست بده، شاید به سختی بشه در آینده و سال های بعد این کمبود رو جبران کرد. یکی از دلایل این موضوع فرصت و فراغ بال بیشتریه که هر کودک در این دوره داره و می تونه فارغ از مسئولیتی که مدرسه بر دوش او می گذاره یا توقعاتی که در دوره دبستان از او میره با آرامش و آزادی عمل بیشتری به تجربه های آزاد و مفید و ساخت پیش زمینه های ارزشمند در وجود خودش بپردازه.

ارکان مهم در آموزش به کودکان:

مسئله مهم بعدی، بعد از پذیرفتن اهمیت و ارزش این دوره از زندگی فرزندانمون، شناخت محتوای ارزشمند آموزشی و شیوه های درست آموزش به کودکانه.

در این مقاله به اصلی ترین و شاید تنها شیوه واقعی آموزش کودکان اشاره می کنم که هم برای بچه ها جذاب و دوست داشتنیه و هم سبب یادگیری عمیق و ماندگار یک موضوع و پرورش چندین مهارت به صورت همزمان در اونا میشه.

فایل صوتی مقاله«ارتباط رشد مغز و آموزش در کودکان پیش از دبستان» را بشنوید و اگر می خواهید خودتان آن را مطالعه کنید، اینجا کلیک کنید.

مدت زمان فایل صوتی: ۱۰ دقیقه و ۲ثانیه

حجم فایل صوتی:۱۶.۱MB

مقاله مهارت حل مسئله در کودکان را نیز می توانید از اینجا بشنوید و یا از اینجا مطالعه کنید.

 

منبع تصویر این مطلب: baltimoreschild.com

اشتراک گذاری این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *